Tkanka tłuszczowa, czyli Twoja ochrona przed utratą ciepła. Jakie ma inne funkcje?

Tkanka tłuszczowa, czyli Twoja ochrona przed utratą ciepła. Jakie ma inne funkcje?
Rate this post

Tkanka tłuszczowa, czyli Twoja ochrona przed utratą ciepła. Jakie ma inne funkcje?Dziś czeka nas niewdzięczne zadanie. Nie można inaczej określić występowania w roli adwokata… tkanki tłuszczowej. Dla wielu oznacza ona źródło utrapień, niezadowolenia, złego samopoczucia i staje się wrogiem numer jeden. Media nie bombardują nas informacjami o jej szkodliwości, a w dobie dbałości o wygląd fizyczny i zdrowie zasypywani jesteśmy poradami na temat tego, jak jej się pozbyć.  Należy jednak pamiętać, że wszystkie negatywne skojarzenia, które wymieniliśmy dotyczą, podkreślmy, nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Na myśl przychodzi nam stare powiedzenie: co za dużo, to niezdrowo… Naukowcy odkryli bowiem, że w naszym organizmie znajduje się także brunatna tkanka tłuszczowa, która… przyspiesza odchudzanie! Oznaczałoby to, że powoduje dokładnie odwrotny efekt niż ten, za który została przez nas znienawidzona. Dowiedziono, że osoby dorosłe, które posiadają jej większą ilość mają mniejsze trudności z utrzymaniem wagi, a nawet chudną. Zaskoczeni…? Jeśli tak, może uznacie podobnie jak my, że warto spojrzeć na istnienie tkanki tłuszczowej łaskawszym okiem, a z jej niechcianym nadmiarem rozsądnie walczyć. Nasz organizm jest do tego zresztą świetnie przygotowany – wszelkie procesy w nim zachodzące wymagają zużywania energii, której jednostką miary są tak skrzętnie przez nas liczone kalorie. Dowiedzmy się więcej o tkance tłuszczowej.

Z czego składa się tkanka tłuszczowa, jakie komórki ją tworzą i jak powstaje jej nadmiar?

Tkanka tłuszczowa umiejscowiona jest przede wszystkim w warstwie podskórnej, jej zwiększoną ilość zauważamy często wokół wybranych partii ciała np. ud lub brzucha. Zbudowana jest z komórek tłuszczowych oraz makrofagów, fibroblastów, preadipocytów i komórek zrębowych naczyń. Do „rozrastania” się tkanki tłuszczowej, poza czynnikami chorobowymi, prowadzi długotrwałe dostarczanie organizmowi większej ilości kalorii, niż jest mu potrzebna.  Obrazowo: jeśli nasz PPM (czyli podstawowa przemiana materii) określa zapotrzebowanie na 1800 kcal oznacza to, że aby zapewnić organizmowi możliwość wykonywania podstawowych funkcji i zachodzenia niezbędnych procesów musimy zagwarantować mu minimalnie taką podaż kalorii. CPM oznacza całkowitą przemianę materii – czyli ilość kalorii, która zależna jest już także od trybu życia, jaki prowadzimy. Im większa nasza aktywność fizyczna, tym więcej kalorii powinniśmy dostarczać. Jeśli jednak brakuje nam wspomnianej aktywności lub nawet przy jej współistnieniu spożyjemy więcej kalorii niż jesteśmy w stanie spalić, nasz organizm zmagazynuje nadmiar energii  w postaci tkanki tłuszczowej.

Tkanka tłuszczowa to Twój magazyn energii – i nie tylko

Ustaliliśmy więc już, że tkanka tłuszczowa stanowi magazyn dla energii. Jednak to nie jej jedyna przydatna funkcja. Posiadanie tkanki tłuszczowej jest konieczne chociażby ze względu na ochronę przed urazami mechanicznymi. Chroni ona, co najważniejsze, nasze narządy wewnętrzne, jednak jej obecność, chociażby na stopach, działa w ten sam sposób.

Osoby mające skłonność do modzeli i odcisków często na 

Tkanka tłuszczowa to Twój magazyn energii – i nie tylko

stopach posiadają jej niewielką ilość, czy podolodzy tłumaczą te uciążliwe dolegliwości. Tkanka tłuszczowa ma też właściwości termoizolacyjne – chroni nas przed wyziębieniem organizmu. Jest też specjalistką od zadań specjalnych – ma wpływ na gospodarkę hormonalną, a w przypadku wspominanej na początku tkanki brunatnej ułatwia odchudzanie. Jak to możliwe, że dzięki tkance tłuszczowej możemy chudnąć? Stereotypową opinię o tkance tłuszczowej  zawdzięczamy w większości tkance tłuszczowej białej, która ma znacznie większą objętości i zatrzymuje znacznie więcej tłuszczu w swoich komórkach. I choć pewna jej ilość jest konieczna, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu (jednym z jej zadań jest produkowanie hormonów wydzielanych do krwi, wpływa na działanie insuliny) jej nadmiar powoduje spowolnienie w wydzielania w/w hormonów, może prowadzić do chorób metabolicznych i cukrzycy. To właśnie „kapryśna” tkanka tłuszczowa biała odpowiada również za nasze krągłości, których tak pragniemy się pozbyć.

Tkanka brunatna jest dużo mniej kłopotliwa – o ile również odpowiada za wiele istotnych funkcji , o tyle nie sposób dorobić się jej nadmiaru. Największą jej ilość posiadają dzieci, z wiekiem jej ilość maleje. Z czasem staje się pożądana, najwytrwalsi walczą o jej posiadanie za pomocą krioterapii (chłód stymuluje jej wytwarzanie). Wystarczy jednak wykazywać trwałą aktywność fizyczną, aby na jej pojawienie się doczekać. Naukowcy, w dobie epidemii otyłości, która jest jedną z chorób naszego społeczeństwa i przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych już wśród młodych osób), pracują nad możliwością przeszczepiania tkanki tłuszczowej do organizmu. Dowiedziono, że taki przeszczep u zwierząt pozwalał na utrzymanie pozytywnego wpływu na metabolizm aż przez na okres trzech miesięcy.

Noradrenalina – hormon, który spala tkankę tłuszczową

Noradrenalina na spółkę z tyroksyną (hormonem tarczycy) napędza termogenezę organizmu. To kluczowa informacja – termogeneza jest procesem, podczas którego organizm wytwarza ciepło, aby ogrzać nasz organizm. Aby było to możliwe musi wykorzystać energię, a więc spalić kalorie. Noradrenalina dodatkowo łączy się z właściwym sobie receptorem w błonie komórkowej, gdzie sygnalizuje rozbicie cząstek tłuszczu na mniejsze części. Te z kolei są wykorzystywane przez mięśnie, reszta bierze udział w opisywanym ogrzewaniu organizm. Stymuluje ona także uwolnienie zmagazynowanej przez ciało glukozy. Noradrenalinę produkują między innymi nadnercza, jednak można ją przyjmować także w postaci leków, gdzie zalecana jest osobom mającym niskie ciśnienie tętnicze, które nie przebyły zawału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here