Skuteczne leki na grzybicę paznokci bez recepty

Skuteczne leki na grzybicę paznokci bez recepty
Rate this post

Grzybica stóp jest jedną z bardziej wstydliwych przypadłości. Uniemożliwia chodzenie w sandałach i sprawia, że wizyty na kąpielisku stają się krępujące. Dodatkowo niefachowo dobrana maść na grzybice nie przyniesie zbyt dużego efektu. Dlatego osoby mające grzybicę pomiędzy palcami powinny dokładnie zapoznać się z listą polecanych leków i dobrać te, które rzeczywiście będą mogły pomóc w walce z problemem grzybiczym.

Grzybica jest jedną z najczęstszych przypadłości natury estetycznej. Jest to choroba uznawana za dość wstydliwą, przez co często osoby zainfekowane długo nie szukają pomocy. Może ona znacznie zmniejszyć samoocenę i zaburzyć kontakty towarzyskie. Atakuje najczęściej latem, ale równie dobrze może rozwinąć się w czasie innych pór roku. Jak się objawia i jak ją leczyć?

Grzybica stopy rozpoczyna się najczęściej od skóry na dolnych częściach ciała. Później może zaatakować paznokcie. Najczęściej występuje u osób korzystających z saun i basenów. Rozprzestrzenia się też przez pożyczane ręczniki czy przybory toaletowe. Można więc dość łatwo zarazić się nią na koloniach czy wakacjach. Grzybicy  sprzyja też brak higieny. Obecnie występuje ona częściej, niż wcześniej, ponieważ coraz popularniejsze są buty z nieoddychających,kiepskiej jakości materiałów. Stopa przegrzewa się w nich i „zaparza”, skóra ulega uszkodzeniu, a w takim środowisku najłatwiej o problemy ze stopami.

Skuteczne leki na grzybicę paznokci bez receptyWarto pamiętać, że aby zauważyć grzybicę, trzeba mieć możliwość oglądania paznokci. Bez tego objawy grzybicy stopy mogą być niezauważone. Dlatego warto co jakiś czas zmywać lakier z paznokci stóp i oglądać swoje stopy w czasie kąpieli czy prysznica. Również przed wizytą u lekarza trzeba zmyć z paznokci lakier. Jeśli mają być przeprowadzane testy na obecność chorobotwórczych drobnoustrojow, warto też zadbać, by skóra nie była pokryta balsamem czy perfumowana.

Leki na grzybicę – co powinny mieć w składzie?

Osoby, u których rozwinęła się grzybica między palcami czy ogólnie grzybica nóg, powinny jak najwcześniej zacząć leczenie. Jeśli tak się stanie, może być konieczna tylko kilkunastodniowa terapia maścią na grzybicę, zamiast nawet rocznej antybiotykoterapii.

Szukając odpowiedniej maści na grzybicę, warto wybierać te, które działają przeciwko konkretnym szczepom grzybów. Najczęściej są to szczepy  T. rubrum, T. mentagrophytes var. Interdigitale,,E. fl occosum czy Hendersonula toruloidea. Mając rozpoznanie od lekarza, można wybierać dokładnie takie leki, jakie będą odpowiednie przy danych problemach. Źle dobrana maść na grzybice może działać słabo lub nie zadziałać wcale.

Leczenie –  najlepsze leki na grzybicę bez recepty

Jeśli chodzi o leki, to mogą być to zarówno maści na grzybicę, jak i środki stosowane doustnie. Najskuteczniejsze maści na grzybicę to najczęściej pochodne imidazolowe. Stosuje się je zwykle na noc i nie przynoszą żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych, więc ich stosowanie nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Maść stosuje się na czystą i suchą skórę. Stosowanie jej na stopę pokrytą balsamem czy kremem, albo brudną nogę, może spowodować, że grzybica między palcami nie będzie pokryta maścią, a tym samym leczenie nie będzie skuteczne.  Jeśli po kilku tygodniach terapia taką maścią nie przynosi rezultatu, można też wypróbować leki azolowe doustne.

Istnieją też leki, które można stosować pomocniczo, by przypadłość nie wróciła ani nie miała zbyt przykrych objawów. Należą do nich zasypki przeciwgrzybicze do stóp. Wystarczy pokrywać nimi stopy i wnętrza buta. To wygodne i dość dyskretne. Łatwo się stosuje takie zasypki, a ich codzienne stosowanie wchodzi w nawyk. Może to być pomocne szczególnie przy ciasnych, mało przewiewnych butach, w których stopa się poci i istnieje większe ryzyko pojawienia się grzybicy.

Leczenie -  najlepsze leki na grzybicę bez receptyJeśli chodzi o leczenie grzybicy paznokci, to w aptekach są specjalne preparaty do płytek. Mają one różnorodną formę, taką jak sztyft czy lakier. Warto ich używać do paznokci zamiast leków przeznaczonych na skórę, bo płytka ma inne potrzeby i nieco inaczej rozwijają się na niej grzyby. Choć może się wydawać, że grzybica paznokci to jedynie problem natury estetycznej, to w rzeczywistości ryzykujemy nie tylko niezbyt ładny paznokieć. Z czasem, jeśli zmiana nie będzie leczona, może on być nawet usunięty, co z pewnością nie jest przyjemnym zabiegiem i ma nieodwracalne skutki. Dlatego w tym wypadku szczególnie warto zapobiegać, zamiast leczyć.

Pomocniczo można też stosować inne preparaty, ale nie powinny być one używane jako zamiennik profesjonalnych leków, bo z pewnością nie wystarczą. Jednym z takich preparatów jest dezodorant do butów, który pomaga wyeliminować nieprzyjemny zapach, który często wiąże się z nieleczoną grzybicą stóp. Poza tym pozwala odświeżyć stopę i wnętrze buta, co ważne jeśli są one przegrzane.

Można też stosować roztwory i napary ziół przeciwbakteryjnych i ściągających, takich jak szałwia czy rumianek. Warto moczyć w nich stopy. Innym pomysłem na przyniesienie sobie ulgi w objawach jest moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli. Na rynku istnieją takie, które przeznaczone są specjalnie do stóp z problemem grzybiczym. Dzięki nim stopy będą odświeżone, bardziej zadbane i lepiej pachnące, ale nie sprawi to, że problem zniknie całkowicie. Takich preparatów można używać raz- dwa razy w tygodniu. Na ropiejące, czerwone rany grzybicze stóp można nakładać też jodynę, by je wysuszyć i odkazić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here