Czym jest l-karnityna i dlaczego jest nam potrzebna?

Czym jest l-karnityna i dlaczego jest nam potrzebna?
Rate this post

JCzym jest l-karnityna i dlaczego jest nam potrzebna?est wiele substancji, którym zawdzięczamy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jednym z takich środków jest L- karnityna. Oprócz regulowania pracy naszego organizmu, wpływa ona również pozytywnie na nasz metabolizm, przyczyniając się do redukcji tkanki tłuszczowej. Warto zapoznać się z jej działaniem, aby móc ją stosować w taki sposób, aby pomagała utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji.

Co to jest l-karnityna?

Nazwa substancji pochodzi od słowa „caro”, które w języku łacińskim oznacza mięso. Zapewne nazwa wzięła się z umiejscowienia substancji w naszym organizmie – 90% jej zapasów jest umiejscowionych w naszych mięśniach – szkieletowym i sercowym. Pozostałą część znajdziemy w naszych narządach, między innymi w nerkach.

Litera „L” przed nazwą substancji oznacza występowanie substancji w postaci dwóch izomerów – L i D. Pierwszy z wymienionych jest biologicznie aktywny, dlatego też przyjęła się nazwa z literką „L’ na początku.

Nasz organizm ma zdolności samodzielnego produkowania L- karnityny z lizyny. Aby zainicjować proces, potrzebne są między innymi witamina C, żelazo i melatonina. Należy uważać szczególnie na niedostatki witaminy C, ponieważ jej niedobór może powodować dość duże spadki karnityny w mięśniach (mogą one wynosić nawet 50%).

Niezbędnik każdego sportowca.

Osoby uprawiające umiarkowaną i duża aktywność fizyczną, powinny spożywać jak największe ilości potraw i suplementów z zawartością L- Karnityny. Jest ona bardzo istotna zwłaszcza przy długotrwałych wysiłkach wytrzymałościowych. Gdy takowe następują, nasz organizm zaczyna korzystać z energii zmagazynowanej w postaci lipidów. Sportowcy przyjmują L- Karnitynę również w postaci kapsułek lub napojów, aby pomóc organizmowi w wydłużeniu czasu intensywnego wysiłku. Substancja chroni również mięśnie, co w dłuższej perspektywie zapobiega kłopotom z niewydolnością układu krążenia.Niezbędnik każdego sportowca.

Jak wspomaga spalanie tłuszczu?

L- karnityna jest odpowiedzialna za transport tłuszczowych do mitochondriów. Tam przetwarzane są na energię. Karnityna bierze również udział w procesach metabolicznych oraz rozgałęziania niektórych aminokwasów. Ważną właściwością opisywanej substancji jest również branie udziału w metabolizmie węglowodanów oraz regulowanie aktywności hormonów, takich jak hormony tarczycy, czy testosteron, które również mają wpływ na utratę wagi. Zarówno przed, jak i po treningu, L- Karnityna pomaga w usuwaniu z krwi wytworzonych w trakcie uprawiania sportu cząsteczek mleczanu.

Jest to bardzo istotne, ponieważ nadmiar kwasu mlekowego może powodować zmęczenie mięśni oraz zmniejszenie produkcji energii w postaci ATP. To może z kolei znacznie utrudnić trening. Substancja bierze również udział w procesach detoksykacyjnych, wiążąc szkodliwe pierwiastki, takie jak kadm i ołów. Zwalcza ona również wolne rodniki oraz zwiększa ilość innych antyoksydantów w organizmie, do których należy między innymi witamina E. Oprócz spalania tłuszczu, L – Karnityna chroni więc nasz organizm nie tylko przed zbyt szybkim starzeniem, ale również przed chorobami nowotworowymi.

Naturalna L-karnityna w jedzeniu.

Nasza codzienna dieta, niezależnie od tego, jak intensywna jest nasza aktywność fizyczna, powinna zawierać pokarmy bogate w tą substancję. Jej duża zawartość znajduje się w koninie. Dość duże ilości znajdziemy również w wołowinie oraz mięsie z indyka. W produktach mlecznych również znajdziemy L- karnitynę. Zawierają ją twaróg, maślanka, żółty ser i mleko. Jeśli z różnych przyczyn nie możemy spożywać nabiału oraz mięsa, możemy wybierać produkty takie jak jabłka, banany, boczniaki, ogórki, kalafiory oraz olej słonecznikowy.

Pamiętajmy, że naturalna L- karnityna wchłania się znacznie lepiej niż ta produkowana w warunkach syntetycznych, którą spożywamy w suplementach diety. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić na tabletkach i herbatkach, starajmy się w swojej codziennej diecie zawrzeć jak najwięcej produktów z wcześniej wymienionych.

L-karnityna w tabletkach, czy warto?

Aby zastanowić się nad celowością stosowania L- karnityny w tabletkach, musimy sobie najpierw uświadomić, czym może skończyć się dla naszego organizmu niedobór tej substancji. W początkowych stanach niedoboru substancji, mamy do czynienia z obniżoną sprawnością fizyczną i intelektualną. Znacznie poważniejsze następstwa mają miejsce wówczas, gdy mamy do czynienia z długotrwałym niedoborem L- karnityny – może wówczas dojść do rozwoju takich chorób jak otyłość, cukrzyca, demencja, czy miażdżyca. Tak więc gdy po umiarkowanym wysiłku fizycznym zaczynamy odczuwać większe niż zwykle zmęczenie, wykonajmy podstawowe badania krwi. Niedobór karnityny zasygnalizuje nam podwyższona zawartość lipidów we krwi.

Powyższe informacje jednoznacznie wskazują na dość poważne skutki niedoborów L- karnityny w naszym organizmie. Owszem, warto troszczyć się o urozmaiconą dietę, jeśli jednak odczuwamy opisane wyżej dolegliwości, warto udać się po specjalistyczny preparat do apteki. Farmaceuta dostosuje odpowiedni środek, biorąc pod uwagę nasz styl życia, przebyte choroby oraz ilość aktywności fizycznej w naszym codziennym życiu. Nie warto próbować suplementowa sobie Karnityny samodzielnie, ponieważ możemy mieć kłopot z doborem odpowiedniej dawki, a to również może negatywnie wpływać na nasz organizm.

Dzięki Karnitynie możliwe jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dzieje się tak dlatego, że przy pomocy tej substancji zwiększa się ilość energii pozyskiwanej z tłuszczów. Dzięki temu dochodzi również do usuwania toksyn z naszego organizmu, przez co zwiększa się znacznie jego wydolność. Warto więc zaznajomić się jak najdokładniej z potrawami zawierającymi Karnitynę i próbować dbać o jej odpowiedni poziom w naszym organizmie. Zyskamy wówczas nie tylko sprzymierzeńca w walce o wymarzoną sylwetkę, ale również nieocenionego strażnika prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, który będzie nam pomagał przez długie lata.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here