Na co komu kalorie, czyli ile wynosi nasze zapotrzebowanie energetyczne

Na co komu kalorie, czyli ile wynosi nasze zapotrzebowanie energetyczne
Rate this post

Na co komu kalorie, czyli ile wynosi nasze zapotrzebowanie energetyczneCzym są kalorie? Niektórzy twierdzą, że to małe, złośliwe potworki, które nocą zmniejszają nasze ubrania. Ich systematyczna i uporczywa praca sprawia, że stają się one z czasem za małe o kilka rozmiarów. Teoria wydaje się być bardzo sympatyczna, pozwala też zakpić trochę z naszej prawdziwej zmory – przybierania na wadze. Kalorie oczywiście mają w tym swój udział – jednak wyłącznie w nadmiarze. Warto się przy tym zastanowić, czy faktycznie tylko ilość spożywanych kalorii ma znaczenie? Jak to zwykle w życiu bywa nie tylko ilość, a jakość odgrywa ogromną rolę.

Mimo, że konkretna porcja czekolady może mieć tyle samo kalorii, co miseczka warzyw, ich wpływ na tycie nie jest jednakowy. Kalorie są bowiem w dużym uproszczeniu miernikiem energii, jaką nasz organizm może przyswoić z danego produktu. Właśnie ta energia wykorzystywana jest później do podtrzymania funkcji życiowych i wszelkich aktywności. „Dobre kalorie”, czyli przyswajane z produktów zdrowych, pełnych wartości odżywczych, choć teoretycznie mogą się przyczyniać do tycia, jeśli wtłoczymy ich siebie za dużo, czasem sprzyjają chudnięciu (np. pokarmy z zawartością zdrowych tłuszczy).

Z kolei kalorie dostarczane z węglowodanów prostych, takich jak cukry, powodują gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, której nadmiar przekształcany jest niemal natychmiast w tkankę tłuszczową. Czy zatem liczenie kalorii pozbawione jest sensu…? Absolutnie nie! Ważne jednak, aby poza ilością kalorii zwracać uwagę na ich pochodzenie i przyswajalność, warto również przeczytać dodatkowy artykuł na ten temat na polki.pl.

Kalorie – cała prawda o ich liczeniu

Dlaczego mimo wszystko warto liczyć kalorie? I co równie ważne, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie? Istnieje wzór na wyliczenie dziennego zapotrzebowania organizmu na energię. Uwzględniane w nim są niemal wszystkie istotne czynniki, które mają na nie wpływ: obecna waga, wzrost, płeć, wiek, rodzaj wykonywanej pracy i aktywność fizyczna. Wszystko to decyduje o tym, jaka ilość kalorii jest nam niezbędna do właściwego funkcjonowania w naszej rzeczywistości. I chociaż podaje się niejednokrotnie informacje o średnim zapotrzebowaniu energetycznym dla kobiet i mężczyzn są to jedynie dane orientacyjne.

Młoda kobieta pracująca fizycznie, uprawiająca sport będzie miała wyższe zapotrzebowanie kaloryczne niż jej starsza koleżanka pracująca w biurze i nie wykonująca żadnych ćwiczeń. Różniło się będzie także zapotrzebowanie energetyczne u kobiet i mężczyzn o podobnym trybie życia, z uwagi na oczywiste różnice w budowie ciała i prawidłowego stosunku mięśni do tkanki tłuszczowej. Po zmianie diety na zdrową, ograniczającą ilość produktów przetworzonych i cukrów prostych w postaci słodyczy i napojów gazowanych nadal należy zwracać uwagę na to, jak dużą ilość kalorii przyswajamy. Jeśli dostarczymy organizmowi zbyt dużą ilość energii, niezależnie od jej pochodzenia, zmagazynuje ją w postaci niechcianego tłuszczyku. Dodatkowo warto również wziąć pod uwagę zdrowe suplementy wspomagające, które poza dobroczynnym udzielaniem się przy spalaniu tłuszczu, jeszcze niesamowicie smakują. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie sprawdź tutaj.

Jeżeli chcemy schudnąć musimy natomiast zmusić organizm do pobierania energii ze zgromadzonych już zapasów – jak to zrobić? Od wyliczonego zapotrzebowania Kalorie – cała prawda o ich liczeniuenergetycznego należy odjąć kilkaset kalorii. Ważne: kalorie odejmujemy zawsze od wskaźnika CPM, czyli całkowitej przemiany materii i to maksymalnie 15-20% tej wartości. Nigdy nie należy schodzić poniżej wskaźnika PPM, czyli podstawowej przemiany materii! PPM określa niezbędną ilość przyjmowanych kalorii, która zapewni nam właściwe funkcjonowanie organizmu.

Przykłady dziennego zapotrzebowania na kalorie u kobiet

Jeżeli nie chcemy wyliczać lub nie umiemy wskazać dla siebie właściwego zapotrzebowania energetycznego możemy skorzystać z mniej dokładnych tabel, które je określają. Uogólniając: im więcej ważymy, tym większe zapotrzebowanie energetyczne ma nasz organizm. Kobieta w wieku ok. 18-30 lat, ważąca 45 kg będzie potrzebowała dziennie w przybliżeniu 1750 kcal, jej rówieśniczka ważąca 75 kg już 2400 kcal – zakładając, że każda z nich prowadzi umiarkowaną aktywność fizyczną. Jednak gdyby dla kobiety o analogicznej wadze i trybie życia miały powyżej 55 lat zapotrzebowanie kaloryczne wynosiłoby u nich odpowiednio  1400 kcal i 1750 kcal.

Przykłady dziennego zapotrzebowania na kalorie u kobiet

Widoczna jest tu tendencja – wraz z upływem czasu i procesem starzenia się nasz organizm potrzebuje mniejszej ilości kalorii. Organizm osoby o wyższej wadze ma większe zapotrzebowanie kaloryczne niż u osoby bardzo szczupłej. Należy to wziąć pod uwagę jeżeli planujemy się odchudzać – osoby młode, z nadwagą zdecydowanie nie powinny przechodzić na dietę 1200 kcal – która na starcie zakłada zmniejszenie podaży kalorycznej niemal o połowę! To zbyt drastyczna zmiana, która niekorzystnie odbije się na zdrowiu.

Przykłady dziennego zapotrzebowania na kalorie u mężczyzn

Jak wygląda zatem uogólnione zapotrzebowanie kaloryczne u mężczyzn? Przyjmijmy podobne jak u kobiet zmienne. Mężczyzna w przedziale wiekowym 18-30 lat, ważący 60 kg, oddający się umiarkowanej aktywności fizycznej, będzie potrzebował już około 2500 kalorii. Jego równolatek, ważący 30 kilogramów więcej – 3500. Panowie o tej samej wadze i trybie życia, którzy przekroczyli 55 lat będą potrzebowali już tylko kolejno 1900 i 2600 kcal.

Kalorie – licz z głową

Liczenie kalorii ma sens, ale jedynie wtedy, kiedy rozumiemy, jakie mają znaczenie dla naszego organizmu i jakimi mechanizmami się rządzą. Warto też pamiętać o tym, by dieta przede wszystkim była to zdrowa dieta i bogata we wszystkie mikro i makro składniki. Przede wszystkim jednak ważne jest, abyśmy poznali swój organizm i poświęcili chwilę na jego analizę. Dopiero, kiedy dookreślimy właściwe dla nas PPM i CPM, będziemy w stanie zadbać o właściwą podaż kalorii i manipulować ich ilością: żeby schudnąć, przybrać na wadze lub ją utrzymać i, co najważniejsze, poniżej jakiej wartości nie schodzić, żeby nie narazić na szwank swojego zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here