Jak rozjaśnić włosy? – najpopularniejsze metody

Jak rozjaśnić włosy? – najpopularniejsze metody
Rate this post

Domowe sposoby na rozjaśnianie włosów

Istnieje wiele bardzo skutecznych sposobów na to, by rozjaśnić włosy w domu. W Polsce popularnym jest rozjaśnianie włosów za pomocą naparu z rumiankiem. Obecnie istnieją nawet szampony i odżywki na bazie tego składnika. Warto po nie sięgać, ale pielęgnację można uzupełnić również naturalnymi płukankami, które pogłębią efekt. Aby wykonać taką płukankę, należy zaparzyć kwiaty lub herbatę z rumianku w szklance wrzątku. Po myciu włosów szamponem dla blondynek można przepłukać je taką płukanką. Efekty można będzie zobaczyć już po kilku tygodniach.

Innym tego typu sposobem jest płukanie włosów w soku z cytryny. Powstają dzięki temu jaśniejsze refleksy. Cytryna ma jednak właściwości wysuszające i ściągające, więc nie jest to sposób dla każdego. Osoby o tłustej skórze głowy mogą na nim skorzystać. Pozostali mogą korzystać z takiej płukanki, ale lepiej, gdy sok z połowy cytryny połączą z połową szklanki wody i zaczną płukanie nie od samej podstawy włosów, a jedynie od połowy.

Wiele kobiet zauważa, że po urlopie ich włosy są jaśniejsze niż wcześniej. Szczególnie widać to po urlopie nad morzem. Po pierwsze odpowiada za to słońce. Tak, jak płowieją na nim ubrania, tak samo jaśniejsze stają się również włosy. Dotyczy to jednak osób, które już mają jaśniejszy odcień włosa, czyli blondynek i osób rudych. Pozostałe nie zauważą różnicy. Dodatkowo lekkie działanie rozjaśniające ma też słona, morska woda. Włosy zyskują dzięki niej ładny skręt, który podkreśla ich jasny kolor i pozwala uzyskać łatwiej złote refleksy. Nie trzeba koniecznie być nad morzem, by mieć na co dzień taki efekt. Wystarczy, że do butelki z dyfuzorem wlejesz wodę z dodatkiem soli morskiej i wstrząśniesz. Latem można spryskiwać nią włosy po prysznicu lub co rano. Dzięki temu z czasem powinny one zyskać nieco lepszy skręt i jaśniejszy kolor.

Jak rozjaśnić włosy? - najpopularniejsze metodyChemiczne metody rozjaśniania włosów

Wśród chemicznych metod rozjaśniania włosów najpopularniejsza jest koloryzacja trwała. Dawniej mocno niszczyła ona włosy, gdy robiono to w domu za pomocą wody utlenionej. Teraz jest już nieco lepiej, bo większość farb z drogerii jest dla włosów o wiele łagodniejsza. Mimo wszystko przed i w czasie rozjaśniania włosów trzeba zachować pewnie środki ostrożności. O ile farbowanie na ciemny kolor można dość bezpiecznie przeprowadzić w domu, to rozjaśnianie lepiej robić pod okiem fryzjera. Tak naprawdę łuska włosa jest wtedy otwierana i wypłukiwany jest z niej barwnik. Niefachowe przeprowadzenie tego zabiegu może doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia nie tylko włosa, ale i skóry głowy. Wśród objawów wymienić można zaczerwienienie, pieczenie skóry głowy, a także wypadanie włosów czy ich łamliwość i suchość.

Rozjaśniając włosy farbą w domu warto się ściśle trzymać zasad opisanych na opakowaniu. Dobrze, by włosy były brudne – po kilku dniach od mycia. Dzięki temu będą one pokryte naturalną warstwą łoju i sebum, które będą działały na zasadzie zabezpieczenia włosów przed agresywnymi składnikami zawartymi w farbie. Najlepsze efekty rozjaśniania w domu uzyskuje się, gdy poprawia się kolor włosów tylko o 2-3 tony. Jeśli włosy mają być rozjaśnione mocniej, szczególnie, gdy zabieg jest wykonywany samodzielnie po raz pierwszy, to lepiej poprosić o pomoc doświadczonego fryzjera.

Chemiczne metody rozjaśniania włosówRozjaśnione włosy – pielęgnacja

Niemal tak samo ważnym aspektem rozjaśniania włosów jak samo farbowanie, jest prawidłowa pielęgnacja. Bez niej kolor szybko stanie się wyblakły, może pożółknąć. Poza tym same włosy tracą blask, a przez to całość nie wygląda efektownie. To szczególnie dotkliwe, bo naturalny błysk włosa najlepiej widać na włosach ciemnych. Jasne nie odbijają tak dobrze światła. Gdy dodatkowo są pofarbowane, stają się więc szczególnie matowe i nie wyglądają korzystnie. Dlatego trzeba je odżywiać nieco bardziej intensywnie niż inne rodzaje włosów. Podstawą może być jakakolwiek odżywka do włosów farbowanych. Do niej warto dodać szampon i odżywkę typowo dla blondynek. Ma je w ofercie coraz więcej marek. Dobrze, by były one częścią tej samej serii, dzięki czemu efekt będzie szczególnie spójny. Trzeba je oczywiście stosować zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.

Tak, jak rozjaśniać włosy można za pomocą płukanek z rumianku, tak samo warto je stosować również po farbowaniu w celu utrzymania koloru. Warto je robić raz w tygodniu i nie używać do tego zbyt gorącej wody. Wysusza ona włosy i odbiera im połysk, a przecież to o niego chodzi w tej kuracji. Dodatkowo włosy, by dobrze wyglądały w kolorze blond, powinny być silnie odżywione i elastyczne. Trzeba więc o to zadbać i zacząć pielęgnację pod tym kątem już na kilka miesięcy lub tygodni przed farbowaniem. Warto też wiedzieć, że szczególnie niekorzystnie wyglądają zniszczone końcówki w kolorze blond. W ekstremalnych przypadkach mogą się nawet kruszyć. Dlatego dobrym pomysłem będzie regularne ich obcinanie. Błyszczące, piękne włosy doskonale znoszą ten kolor i długo go utrzymują. Osoby, które farbują włosy na zimne odcienie blondu, mogą też używać płukanek z fioletowym lub niebieskim odcieniem. Dzięki nim włosy nie będą wpadały z czasem w odcień żółci, który jest tak zgubny dla efektów koloryzacji. Płukankę warto powtarzać co najmniej raz w tygodniu. Jeśli chodzi o mniej trwałe sposoby na koloryzację włosów blond, to niestety ich nie ma – skutecznie pofarbują na odcień platyny tylko farby z amoniakiem. Pozostałe mogą tylko rozjaśnić włosy o 2-3 tony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here