Grzybica – objawy, leczenie oraz profilaktyka

Grzybica – objawy, leczenie oraz profilaktyka
Rate this post

Grzybica jest jedną z najczęstszych przypadłości natury estetycznej. Jest to choroba uznawana za dość wstydliwą, przez co często osoby zainfekowane długo nie szukają pomocy. Może ona znacznie zmniejszyć samoocenę i zaburzyć kontakty towarzyskie. Atakuje najczęściej latem, ale równie dobrze może rozwinąć się w środku zimy. Na czym polega grzybica?

Grzybica paznokci: przyczyny

Grzybica często wykształca się na pojedynczych palcach stopy, ale zdarzają się przypadki, gdy obejmują ją całą. Często kolejne paznokcie są atakowane, gdy nieleczone są sąsiednie. Często problemy zaczynają się od grzybicy stóp. To choroba objawiająca się swędzącymi i piekącymi stopami. Ze stóp problem może łatwo przenieść się również na palce, a stamtąd na paznokcie.

To choroba, której często się wstydzimy. Mylnie wydaje sę, że jej przyczyną jest brak higieny, podczas gdy w rzeczywistości chodzi raczej o zbyt małą ostrożność w korzystaniu z miejsc publicznych. Grzybica bowiem łatwo się przenosi, dlatego są na nią narażone osoby korzystające z kąpielisk, basenów czy saun. U osoby, która spędza czas sama w domu, raczej się nie wykształci.

Za powstanie zmian odpowiadają bakterie zwane dermatofitami. Najlepiej rozwijają się one właśnie w wilgotnym, ciepłym środowisku. Ich rajem są więc pomosty i inne drewniane konstrukcje, a także szatnie.

Grzybica - objawy, leczenie oraz profilaktykaGrzybica paznokci –  początek i rozpoznanie

Pierwszym objawem grzybicy są zwykle paznokcie o zmienionym kolorze. Początkowo można łatwo zbagatelizować tą zmianę, ale z czasem robi się to coraz trudniejsze. Paznokieć z naturalnie różowego zmienia barwę początkowo na białą, a następnie żółcieje. W końcu, jeśli nie będzie w porę leczony, stanie się brązowy. Jednocześnie można zauważyć zmianę w strukturze płytki. Stanie się ona coraz grubsza, rozwarstwiona, jej przycinanie stanie się bolesne. Często wszystko to idzie w parze ze zmianą zapachu stopy. Powodem jest zaatakowana bakteryjnie skóra, a także złogi grzybicze gromadzące się pod paznokciami.

Aby rozpoznać grzybicę stóp, trzeba udać się do lekarza specjalisty. Dla niego rozpoznanie schorzenia będzie banalnie proste, podczas gdy laik może mieć z tym problemy. Poza tym można też pobrać materiał ze stopy i zbadać go pod mikroskopem. W ten sposób daje się zauważać typowe dla grzybów kształty i kolory.

Objawy grzybicy paznokci

Aby jednak prawidłowo ocenić te problemy, konieczne jest rozpoznanie objawów. To może być jednak trudne w pewnych przypadkach. Osoby, których paznokcie są stale pomalowane, nie będą mogły zareagować wtedy, gdy tylko grzybica zacznie się rozwijać. Jeszcze gorzej będzie  w przypadku pań, które noszą na stopach paznokcie akrylowe czy tipsy – nawet znaczne zgrubienie paznokcia może długo pozostać niezauważone, skoro płytka i tak jest przykryta. Osoba, która zdejmuje lakier czy tipsy w profesjonalnym zakładzie, prawdopodobnie szybko usłyszy diagnozę i będzie mogła rozpocząć leczenie. Gorzej, jeśli robi to sama w domu, lub co gorsza w nieprofesjonalnym salonie. Pracujące tam osoby same mogą nie być w stanie rozpoznać grzybicy stóp czy paznokci, a co gorsza mogą pracować też na brudnym sprzęcie, który sprzyja powstawaniu i rozwojowi grzybicy.

Objawy grzybicy paznokcigrzybica paznokci – leczenie

Naokoło leczenia grzybicy narosło sporo mitów. W internecie wciąż powielane są rzekomo skuteczne metody domowe. Mogą one zmniejszyć nieprzyjemny zapach stóp lub inne objawy towarzyszące grzybicy, ale nie wyleczą nigdy samego schorzenia. Do tego potrzebne są profesjonalne leki. Na początku wystarczyć mogą lakiery do paznokcie czy plastry naklejane w to miejsce. Później jednak, gdy całe palce i przestrzenie pomiędzy nimi są zaatakowane przez grzyb, uporanie się z nim robi się coraz trudniejsze. W każdym przypadku leczenie trzeba rozpocząć od konsultacji z lekarzem. Zdarzają się różne odmiany grzybicy, a niektóre z nich wymagają specjalnych leków.

W związku z tym czasami szybkie pozbycie się grzybicy może być trudne. Trzeba dobrać odpowiednie leki, a do tego przyjmować je nawet przez kilka miesięcy. Terapii nie można przerwać wcześniej, bo będzie to oznaczało niezaleczoną chorobę, a w związku z tym objawy pogłębiające się latami. Dopuszczenie do tego może oznaczać, że konieczna będzie antybiotykoterapia doustna. To dość uciążliwe, a zwykle trzeba ją przez wiele miesięcy kontynuować, dlatego lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji. Istnieje też terapia pulsowa, gdy trzeba co miesiąc przez tydzień łykać określone leki. Może ona trwać nawet rok.

Lekarz w uporczywych przypadkach zleci też szlifowanie paznokcia, by usunąć z jego powierzchni nagromadzone drobnoustroje.

Jak przeciwdziałać grzybicy paznokci?

Ryzyko grzybicy trudno wyeliminować całkowicie, ale można je znacznie zmniejszyć. Podstawą jest posiadanie na basenach i w innych wilgotnych i ciepłych miejscach własnych klapek ochronnych. Wiadomo, że chorobotwórcze drobnoustroje najchętniej rozwijają się na drewnie. Dlatego jeśli grzybica jest stale nawracającym problemem, warto zastąpić w mieszkaniu czy wokół domu drewniane powierzchnie płaskie tymi wykonanymi z materiałów działających antybakteryjnie lub obojętnych, jak marmur czy płytki. Dobrze, by powierzchnie były regularnie czyszczone.

Poza tym warto pozostawiać od czasu do czasu płytki bez lakieru lub stosować przynajmniej lakier półtransparentny lub transparentny. To sposób, by móc zareagować w porę, gdy pojawiają się problemy. Lepiej chodzić też na manicure i pedicure do sprawdzonych miejsc z obsługą, która potrafi reagować w porę i czystymi narzędziami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here