Clenbuterol, jako jeden z niebezpieczniejszych wspomagaczy.

Clenbuterol, jako jeden z niebezpieczniejszych wspomagaczy.
5 (100%) 1 vote

Clenbuterol, jako jeden z niebezpieczniejszych wspomagaczy.Wiele osób chcących w krótkim czasie zwiększyć wydolność swojego organizmu, ucieka się do nie do końca bezpiecznych metod. Jedną z nich jest zażywanie środków, które mają za zadanie zwiększyć pojemność płuc oraz wpłynąć na układ krążenia w taki sposób, aby nieco zmniejszyć męczliwość organizmu. Jednym z tego typu środków jest Clenbuterol. Ma on w świecie sportowców i kulturystów tyle samo zwolenników, co przeciwników. Przyjrzyjmy się tej owianej złą sławą substancji oraz zastanówmy się, czy warto podejmować decyzję o jej zażywaniu, bez wyraźnych wskazań medycznych.

Clenbuterol – co to takiego?

Clenbuterol to lek, nie suplement diety- warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy go stosować. Jest to środek zaliczany do agonistów receptorów beta 2 – adrenergicznych. Jest on zwykle stosowany w przypadku leczenia astmy oskrzelowej. Często spotyka się opinie twierdzące, że jest to steryd. Nie jest to prawdą.

W 1988 roku Clenbuterol został wycofany z aptek z powodu stosowania go przez osoby, które nie powinny go zażywać. Było to dramatyczne w skutkach, ponieważ środek należał do jednych z najmocniejszych leków na rynku. Obecnie lek ten jest stosowany w weterynarii. Działa on rozszerzająco na oskrzela. Wspomaga również termogenezę, przez co wydatkowanie energii jest dość mocno nasilone. Lek wpływa również na podwyższenie ciśnienia krwi. Zaobserwowano także działanie stymulujące ośrodkowy układ nerwowy.

Czy Clenbuterol jest niebezpieczny?

Tak jak każdy silny lek, tak i Clenbuterol zażywany bez nadzoru lekarza, może nieść za sobą przykre skutki uboczne. Skoro substancje zawarte w środku wpływają na tak wiele obszarów naszego organizmu, z  pewnością ich przyjmowanie w przeciągu dość długiego czasu może prowadzić do uszkodzenia niektórych ośrodków. Wielu trenerów personalnych zdecydowanie odradza swoim podopiecznym stosowanie środka, który został uznany za niedozwolony środek dopingowy.

Efekty i skutki uboczne stosowania Clenbuterolu

Jednym ze skutków stosowania Clenbuterolu jest urata wagi. Pod wpływem działania środka, mięśnie układu oddechowego stopniowo się rozluźniają i uspokajają, co wpływa korzystnie na wydolność naszego organizmu. W organizmie osoby zażywającej Clenbuterol obserwuje się zwiększoną aktywność amin katecholowych – adrenaliny, dopaminy oraz noradrenaliny. Przez to układ współczulny jest wciąż pobudzony. Dochodzi również do podniesienia ciśnienia krwi, wzmożonej pracy serca. Wzrasta również poziom cukru we krwi, przez co u osoby zażywającej tę substancję, mogą w przyszłości wystąpić  problemy z cukrzycą.

Co do działań niepożądanych – zwykle utrzymują się one około 2 do pięciu dni. Część z nich jest dość mało uciążliwa – może to być np. drżenie rąk. Zdarzają się również ogólne drgawki całego ciała. U niektórych występuje również gorączka. Niektórzy zażywający uskarżają się również na nudności i zawroty głowy, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Podwyższone ciśnienie i wzmożona praca serca może niekorzystnie wpłynąć na nasze ciśnienie w przyszłości.Efekty i skutki uboczne stosowania Clenbuterolu

U osób, które łączyły Clenbuterol ze sterydami, po pewnym czasie stosowania często obserwowane są problemy z układem trawiennym, a zwłaszcza z wątrobą. Niewiele osób wspomina również o najbardziej drastycznym skutku ubocznym, którym jest zabijanie komórek serca i zamienianie ich na pusty kolagen. Panowie uskarżali się również na kłopoty z prokreacją – u niektórych z nich Clenbuterol spowodował bezpłodność. Rzeczywiście, środek ten przyjmowany dość długo, może powodować powstawanie trwałych zmian w mięśniach, jądrach i wątrobie. W kilku przypadkach doszło również do zatrucia Clenbuterolem, które spowodowało śmierć.

Opinie lekarzu i użytkowników

Lekarze porównują działanie Clenbuterolu do Efedryny. Osoby zażywające zauważają spektakularne efekty, jednak równie często w cieszeniu się nimi przeszkadzają skutki uboczne. Wiele osób musiało zrezygnować z zażywania środka, ponieważ zaobserwowali u siebie intensywne drgawki, podwyższenie temperatury oraz nadmierną potliwość. Wcześniej wspomniane skutki uboczne skutecznie zniechęcają do stosowania środka, którego działania niepożądane znacznie przewyższają skutki pozytywne.

Zdaniem badaczy substancji dopingujących, Clenbuterol może spowodować konieczność przerwania ćwiczeń oraz zakończenie kariery, spowodowane zbyt dużym wyniszczeniem organizmu, który z czasem traci zdolność do efektywnego regenerowania się. W skrajnych przypadkach dochodziło do zatruć całego organizmu. Wcześniej wspomniane śmiertelne przypadki zachęcają do odpowiedzenia sobie na pytanie o to, co jest ważniejsze – szybkie efekty, czy długotrwałe utrzymanie ciała w dobrej formie.

Clenbuterol jest coraz trudniej dostępny, jednak jego zakup nie jest niemożliwy. W aptekach jest dostępny jego odpowiednik o nazwie Salbutamol. Lekarze przepisują go tylko z wyraźnym wskazaniem na leczenie astmy oskrzelowej. Co gorsza, wiele osób próbuje zakupić środek przez Internet lub na czarnym rynku. Zażywanie środka bez kontroli lekarskiej zagraża życiu i zdrowiu.

Warto wspomnieć, że organizm dość szybko uodparnia się na działanie Clenbuterolu. Aby przynosił on oczekiwane efekty, jego stosowanie nie powinno przekraczać 3 – 4 tygodni. W połączeniu z anabolikami, może powodować krótkotrwałą zwiększoną wydolność organizmu. Z czasem zamiast działania wspomagającego odchudzanie, pozostaje tylko pobudzenie, które wpływa niekorzystnie na cały układ nerwowy. Ciągłe podenerwowanie nie tylko niekorzystnie wpływa na trening, ale również na nasze relacje z najbliższymi. Pamiętajmy, że opisywany środek jest na liście substancji niedozwolonych. Co prawda są jego zwolennicy, jednak ryzyko wydaje się zbyt duże, aby spróbować zazywania. Jeśli więc traktujemy swoją karierę sportową poważnie, powinniśmy zrezygnować ze stosowania tego typu środków dopingujących i postawić na zbilansowaną dietę oraz trening pod okiem specjalisty, który będzie miał z pewnością korzystny wpływ na nasz organizm.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here